Ahoj,

jmenuji se Lukáš VORÁČ,

datum narození 23.4.1995,bydlím ve Vyškově u Brna,

mým koníčkem je rybaření,ježdění na kole, rugby a hlavně všechno co se přírody týče,

můj hudební styl vlastně moc ani není,poslouchám skoro úplně všechno až na dechovky teda,

nejradši mám segedínský guláš,

kamarádi mi říkají ori..tak to už by bylo asi všechno co byste o mě mohli vědět..
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Péče o lesní zvěř v zimním období

Vytvořeno So 19. prosinec 2009, 20:41:39 CET | Poslední změna So 19. prosinec 2009, 20:42:49 CET
Pro zvířata ve volné přírodě mohou mrazivé dny spolu s nedostatkem potravy znamenal velké ohrožení. Aby přežila zimu bez větších problémů, musejí myslivci pravidelně plnit krmelce kvalitní potravou.


Na každé myslivecké sdružení připadá v průměru 12 krmelců pro spárkatou zvěř a několik zásypů pro zvěř pernatou. Myslivci se ke každému krmelci musejí v zimě vypravit alespoň jednou týdně. Více jsme se dozvěděli od Jiřího Šilhy z Českomoravské myslivecké jednoty.

Základním krmivem jsou krmiva objemná, jako je kvalitní luční seno, které by mělo být zvěři předkládáno v pravidelných intervalech, protože obsahuje vlákninu a navíc je to přirozená potrava pro zvěř. Můžeme využít i další objemná krmiva, jako je čerstvá siláž nebo senáž.

Objemné krmivo myslivci doplňují i takzvaným krmivem jadrným.
Je důležité dbát na to, aby byl zvěři předkládán jenom oves. Ten je pro zvěř vhodný, obsahuje hodně vlákniny a množství energie, která je obsažena v jádru. Naopak bychom se měli vyvarovat přikrmování pšenicí nebo žitem. Jednak tato krmiva obsahují málo vlákniny, ale hlavně obsahují lepek, který způsobuje zvěři zažívací potíže.

Přilepšit zvířátkům můžeme i my, třeba při rodinné procházce. Které potraviny ale do krmelce nepatří?
Pečiva bychom se měli při krmení zvěře spíše vyvarovat - absorbuje hodně vlhkosti, takže rychle plesniví a jakákoliv plesnivá strava zvěři spíše škodí. Rozrůstají se na ní houby typu Aspergilus, které obsahují velké množství mykotoxinů.

Naopak, pokud jste si na podzim nasbírali kaštany nebo máte doma přebytek mrkve, do lesa je určitě vezměte.
Zvěři chutnají i jablka nebo zbytky jakéhokoliv ovoce nebo zeleniny z domácnosti, ale vždy je nutné takové krmení předkládat jenom v malém množství. Musíme si uvědomit, že zvěř je většinou přežvýkavá, tráví pomocí bakterií ve střevech a ty vyžadují určitou stálost v potravě. Seno, siláž, krmiva, která mohou být předkládána během celé zimy, mají stálou kvalitu a pro zvěř jsou skutečně nejvhodnější. Zpestření v podobě ovoce je žádoucí jen v malém množství, právě aby nezpůsobovalo zvěři trávicí problémy.

Pokud chcete s sebou na zimní procházku do lesa vzít svého čtyřnohého kamaráda, myslivci doporučují vést ho na vodítku. Pokud pes zavětří jelena nebo srnce, můžete ho pak v lese hledat i několik hodin. A především, může zvěři ublížit.
Jakékoliv štvaní je pro zvěř vysilující. Zvěř, zvláště srnčí, se svými malými kopýtky snadno boří do půdy či oranice a pes, který má tlapku nepoměrně širší, se po takovém povrchu pohybuje rychleji a snadněji a způsobuje zvěři obrovské ztráty energie. Navíc když je zvěř nucena v mrazivém počasí k rychlému pohybu, je po úniku, při následném zalehnutí, náchylná k zánětům horních cest dýchacích, vznikají i zápaly plic a potom zbytečně jednotlivé kusy umírají. Je rozhodně lepší tomu předcházet.
 
Prohlášení o Cookies