Ahoj,

jmenuji se Lukáš VORÁČ,

datum narození 23.4.1995,bydlím ve Vyškově u Brna,

mým koníčkem je rybaření,ježdění na kole, rugby a hlavně všechno co se přírody týče,

můj hudební styl vlastně moc ani není,poslouchám skoro úplně všechno až na dechovky teda,

nejradši mám segedínský guláš,

kamarádi mi říkají ori..tak to už by bylo asi všechno co byste o mě mohli vědět..
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Vlastně by mohlo stačit konstatování, že každé paroží, jehož kvalita nedosahuje stupně paroží chovaného jelena, je paroží průběrného jelena, tedy jelena, který by měl být z chovu odstraněn. Toto konstatování by však znamenalo značné zjednodušování věcí. P

Vytvořeno Pá 17. duben 2009, 19:50:36 CEST | Poslední změna Pá 17. duben 2009, 19:51:28 CEST
Tvar, síla, mohutnost a vzhled paroží jsou znaky, podle kterých se posuzuje stupeň chovatelské hodnoty jelenů. Stanovil si je člověk podle svých představ o krásné trofeji. Ale člověk prosazuje svou a v tom smyslu činí i chovatelské zásahy. Kdyby záleželo na jelenu, dal by asi přednost ostrému jednoduchému zakončení lodyh před bohatou korunou, protože by byl lépe vybaven pro boj.

Paroží jednotlivých věkových stupňů má mít tyto znaky:

První paroží
Nejčastější forma prvního paroží je špičák. Dobrý chovný špičák musí mít dostatečně dlouhé lodyhy. Je velmi obtížné stanovit, jak dlouhé by měly být (zda 30 cm), aby byl špičák označen za chovného. To záleží na tom, jací jsou jeho ulovení i žijící vrstevníci. Délka lodyh však zůstává základním kritériem pro stanovení chovné hodnoty špičáka. Příznivým znakem je také tupé jakoby troudovité zakončení lodyh, které působí dojmem, že je nedokončené. Musí však být dostatečně dlouhé. V opačném případě jsou cennější dlouhé lodyhy zakončené tvrdým hrotem. Dlouhé lodyhy nadějného špičáka bývají pokřivené a nemají ještě tvar budoucího paroží. To jim však není na škodu, právě tak jako ta okolnost, že první paroží postrádá růže. Zvlášť nadějným jedincům se první paroží už člení, a to zpravidla v horní části lodyh. Ve výjimečných případech je pak možno mluvit i o korunovém špičáku, i když toto označení není přesné, neboť chybí opěrák.

Druhé paroží
Dobře založený jelen musí nasadit druhé paroží nejméně ve tvaru šesteráka, a to přiměřeně dlouhé. Na rozdíl od prvního paroží mají být silnější i lodyhy. Nejsledovanější výsadou druhého paroží (z chovného hlediska (je opěrák. Jeho vývin, hlavně délka, většinou určuje chovatelskou hodnotu paroží. Dobře vyvinutý opěrák je znakem nadějného paroží. Existuje praxí ověřená a plně použitelná teorie o vzájemném vztahu linie lodyhy linie spojující hroty očníku a opěráku. Jsou-li tyto linie zhruba rovnoběžné, jde většinou o dobře vyvinuté paroží. Větší členitost druhého paroží je vítána. Často se setkáváme s formou osmeráka, méně často s formou desateráka, zvláště s korunovou formou. Tupé, jakoby nedokončené lodyhy, jsou také vítaným znakem dobře vyvinutého druhého paroží; musí však být zároveň splňovány ostatní požadavky na kvalitu paroží.

Třetí paroží
Třetí paroží chovného jedince má mít nejméně formu osmeráka s dobře vyvinutým opěrákem a s nadějnou koncovou vidlicí. Délka lodyh a jejich síla musí být o stupeň lepší než tyto hodnoty druhého paroží. Větší členitost a hlavně korunová forma desateráka by neměla být u dobře založené jelení populace nijak vzácná. Ani u tohoto věkového stupně nejsou tupá zakončení lodyh žádnou zvláštností a ukazují jako v předchozím stupni na dobrou růstovou energii, která se neuplatnila v plném rozsahu. Tupé konce výsad nalézáme hlavně v členitější horní partii parohu a zahrnujeme je ke kladným znakům.

Čtvrté až sedmé paroží
Tato věková skupina zahrnuje dospívající jeleny. Mělo by se u nich projevit, zvláště u nositelů šestého a sedmého paroží, vše, co se na dobré trofeji požaduje. V první řadě je nutno vyžadovat dobrý tvar a členitost paroží; korunová forma by měla být pravidlem. Je třeba, aby se projevila už i potřebná délka lodyh a výsad, aby růže byly dobře vyvinuté a aby paroží mělo dostatečnou rozlohu a bylo dobře zbarvené. Je těžké stanovit, jakou typickou formu by mělo mít paroží zvěře této věkové skupiny. Ta je závislá na životním prostředí. Mohla by jí však být forma korunového dvanácteráka, ať už s nadočníky nebo bez nich. Pro nadějné paroží této věkové skupiny je typická také převaha parožní hmoty v partii mezi opěrákem a korunou. Bezkorunovou formu je možno tolerovat pouze u čtvrtého paroží, a to jen tehdy, jsou-li splňovány ostatní náležitosti chovného paroží a naznačuje-li koncová vidlice svou hmotou nebo výsadovými puky možnost dalšího členění.

Osmé až desáté paroží
Jeleni v této věkové skupině jsou už dospělou zvěří a měli by představovat - byl-li pečlivě prováděn průběrný odstřel - nejjakostnější jedince v dané honitbě či oblasti, jedince s maximální členitostí a hmotou. Těmto jelenům je pak třeba umožnit, aby plně dospěli, "vyzráli".

Jedenácté a starší paroží
Jeleni této věkové skupiny, tj. dvanáctiletí a starší, přestávají být podle předpisů a zvyklostí chovnou zvěří a stávají se lovnými. Mladší jelen ne dvanáctiletý může být totiž loven pouze tehdy, není-li chovný, ale průběrný. Od dvanácti let výše může být loven již každý jelen, jehož paroží má všechny znaky dobrého chovného jedince. Rozumný chovatel by měl však i tentokrát vyčkat až takovýto jelen dosáhne třináctého nebo čtrnáctého roku. Každý rok, o který prodloužíme jeho vliv na rozmnožování populace, je dobrý. Na druhé straně si však musíme dát pozor, abychom nepromeškali dobu, kdy jeho paroží vrcholí. Zpozdíme-li se, přijdeme o vynikající trofej, neboť pokles kvality trofeje bývá většinou značně prudký.

Kvalitní lovný jelen má mít vynikající úroveň hlavně těch ukazatelů, které se požadují při hodnocení trofeje. Je to hlavně délka lodyh, mohutnost a síla daná váhou a objemy lodyh, délka a počet výsad, dobré růže a plný počet vzhledových bodů. Cílem chovu jsou jeleni, za jejichž trofeje se získá více než 200 CIC bodů.
 
Prohlášení o Cookies