Ahoj,

jmenuji se Lukáš VORÁČ,

datum narození 23.4.1995,bydlím ve Vyškově u Brna,

mým koníčkem je rybaření,ježdění na kole, rugby a hlavně všechno co se přírody týče,

můj hudební styl vlastně moc ani není,poslouchám skoro úplně všechno až na dechovky teda,

nejradši mám segedínský guláš,

kamarádi mi říkají ori..tak to už by bylo asi všechno co byste o mě mohli vědět..
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Věkové stupně jeleního paroží - Druhy jeleního paroží

Vytvořeno Pá 17. duben 2009, 19:53:38 CEST | Poslední změna Pá 17. duben 2009, 19:54:33 CEST
První paroží
Kolouchům samčího pohlaví začínají růst pučnice, když je jim asi 8 měsíců. V první fázi jsou to pouze boulovité výrůstky na čelní kosti pod kůží. Někdy začíná růst pučnic ještě později. Ke konci května a na začátku června růst pučnic zpravidla končí a během léta z nich vyrůstá první paroží, převážně ve formě špicí.Jelínci je vytloukají v září, někdy i v říjnu, a shazují je o 4 až 6 týdnů později než svá paroží jeleni o rok starší. Dochází k tomu přibližně v květnu a červnu příštího roku, tedy v době, kdy jsou jelínci asi dva roky staří. Nasazování, vytloukání a shazování paroží prvního věkového stupně je časově neustálené. Závisí např. na průběhu zimy, na tělesné kondici jedinců a na podobných okolnostech.

Druhé paroží
Druhé paroží nasazuje, vytlouká, nosí a shazuje jelen v třetím roce svého života. Nasazování probíhá zhruba v květnu až srpnu, vytloukání v srpnu a shazování v dubnu až květnu příštího kalendářního roku. Nejčastější forma druhého paroží je paroží šesteráka, s vyvinutými růžemi, očníkem a opěrákem. V řídkých případech se setkáváme s formou špičáka nebo vidláka. Druhé paroží může mít i formu osmeráka a ve zvláště příznivých případech desateráka. Tato rozmanitost forem je podmíněna dědičnými schopnostmi pro tvorbu paroží, klimatickými podmínkami hlavně v době nasazování, a zásobou dostupné přirozené potravy. Domněnka, že počet výsad je přímo závislý na stáří jelenů, je laická. Paroží šesteráka nebo osmeráka je sice typické pro tříleté jeleny, ale může je nasadit i zvěř mnohem starší, ba i přestárlá.

Třetí paroží
Toto paroží nasazují čtyřletí jeleni a jejich nositele označujeme při plánování chovu a lovu jelení zvěře jako poslední věkový stupeň I. věkové třídy jelenů. Nejčastější formou třetího paroží je paroží šesteráka a osmeráka. Vzácně se vyskytuje paroží méně členité, ale dost často paroží desateráka nebo dvanácteráka. Ještě členitější paroží je už méně časté. Mnohé třetí paroží mívá už korunu. Oficiální definice říká, že korunu tvoří více než dvě výsady nad opěrákem. Za výsadu je považováno i ukončení lodyhy. Koruna může být jednostranná a oboustranná, podle toho vyskytuje-li se na jedné nebo na obou lodyhách.

Čtvrté až sedmé paroží
Tato paroží mají pětiletí až osmiletí jeleni a jejich nositele zařazujeme do II. věkové třídy, mezi středně staré jeleny. U jelenů z těchto věkových stupnů se setkáváme se všemi formami jeleního paroží, hlavně však s parožím osmeráka, desateráka a dvánácteráka. Méně členité formy jsou vzácné, členitější formy dost časté. Paroží by mělo mít korunu, zejména paroží šestiletých až osmiletých jelenů. Parohy jelenů z této věkové skupiny nabývají na délce a síle, hmota paroží výrazně převažuje v horních, korunových partiích. Zvýrazňují se a zesilují růže, očníky jsou nasazovány blíže k růžím, úhel který svírají s lodyhami se zvětšuje a konce očníků se zakřivují vzhůru.

Osmé až desáté paroží
Zde poněkud vybočujeme z běžné praxe používané v plánování chovu jelení zvěře, neboť do III. věkové třídy zahrnujeme devítileté a starší jeleny. Ale z hlediska vývoje paroží považujeme za vhodné zařadit ještě tento mezistupe%n, který zahrnuje devítileté až jedenáctileté jeleny. To proto, že parožní možnosti vrcholí v našich poměrech zhruba u dvanáctiletých jelenů. Název tohoto stupně by tedy mohl znít takto: Dospělí jeleni, jejichž paroží se blíží parožnímu vrcholu. V tomto věkovém stupni mají naprostou převahu členitější formy, a to zejména forma dvanácteráka. Také korunové formy jsou běžné.

Jedenácté a starší paroží
Tento stupeň zahrnuje staré, jak říkáme zralé jeleny, kteří jsou na vrcholu svého tělesného i parožního vývoje. Další přibývání hmoty parohu nebo zvyšování členitosti už nelze předpokládat. Typickým znakem tohoto paroží je převaha hmoty ve spodní části parohu. Na tomto vrcholu se udržuje jelen zhruba dva až tři roky, tj. do doby, kdy nasazuje třinácté až čtrnácté paroží. Pak začíná paroží ztrácet dost rychle na jakosti a mluvíme o jelenu zpátečníku. Paroží ztrácí hlavně na členitosti a hmotě.
 
Prohlášení o Cookies