Ahoj,

jmenuji se Lukáš VORÁČ,

datum narození 23.4.1995,bydlím ve Vyškově u Brna,

mým koníčkem je rybaření,ježdění na kole, rugby a hlavně všechno co se přírody týče,

můj hudební styl vlastně moc ani není,poslouchám skoro úplně všechno až na dechovky teda,

nejradši mám segedínský guláš,

kamarádi mi říkají ori..tak to už by bylo asi všechno co byste o mě mohli vědět..
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Paroží jako trofej

Vytvořeno Pá 17. duben 2009, 19:52:13 CEST | Poslední změna Pá 17. duben 2009, 19:53:37 CEST
Paroží jelení zvěře je velmi žádoucí loveckou trofejí a každý myslivec, ať nováček či zkušený praktik, touží ji mít na stěně svého loveckého koutku. V poslední době zájem o jelení trofeje stále stoupá, a to nejen v zemích, kde si je cenili odjakživa, ale i tam, kde o ně neprojevovali donedávna zájem.

Na jeleních trofejích se hodnotí jejich mohutnost, členitost a vzhled. To proto, aby bylo možno jednotlivé trofeje navzájem srovnávat, hodnotit podle nich chovatelské výsledky a vyvolávat zdravou konkurenci ve snaze získávat stále silnější a lepší paroží.

Pro tyto účely byly sestavovány už od začátku našeho století hodnotitelské metody, podle kterých byly trofeje posuzovány. Metody prodělávaly různé změny a úpravy. Nejznámější z nich byla maďarská metoda Nádlerova. Platila oficiálně od roku 1936. Z ní vznikla pražská metoda, a pak madridská metoda. Ta platí dodnes. Schvalování, úprava a vyhlašování hodnotitelských metod spadá do kompetence Mezinárodní lovecké rady (Conseil International de la Chasse, zkratka CIC).

Podle dnešní oficiální metody se hodnotí nejdříve délka obou lodyh paroží, a to tak, že se průměrná hodnota obou délek násobí koeficientem 0,5. Pak se hodnotí délka očníků tak, že se průměrná hodnota násobí koeficientem 0,25. Totéž platí o průměrné délce obou opěráků. Dále se hodnotí obvody růží; jejich průměr se násobí koeficientem 1. Z dolních obvodů lodyh, měřených na nejslabším místě mezi opěrákem a korunou se nevypočítává průměr, ale hodnoty se sčítají a násobí koeficientem 1.
Váha paroží se zjišťuje nejméně dva měsíce po ulovení, udává se v kilogramech (za lebku se odečítá 0,7 kg) a násobí se dvěma.

Největší rozloha obou lodyh se porovnává s průměrnou délkou lodyh. Je-li nižší než 60% získává 0 bod, pohybuje-li se od 60 do 70% získává 1 bod, má-li od 70 do 80% dostává 2 body a přesahuje-li 80% průměrné délky lodyh získává 3 body. Za každou výsadu dostává paroží po 1 bodu. Výsada musí být nejméně 2 cm dlouhá; výsady které byly v boji ulomeny, lze připočítávat. Kromě měřitelných a vážitelných hodnot se uplatňují i vzhledové hodnoty. Až po dvou bodech lze dát za zbarvení parohu (tmavší barva se hodnotí víc), za perlení a za hroty výsad (nejvíce se cení bílé ostré hroty). Za normálně vyvinuté nadočníky se dává po jednom bodu. Posléze se hodnotí koruna, a to až deseti body. Záleží na počtu, délce a síle výsad. Při hodnocení jeleních trofejí je možno také srážet body, a to až 3 trestné body za abnormální tvar nebo jiné vady.

Pak se všechny body sečtou a výsledné číslo udává celkovou hodnotu trofeje. Tak se řekne např., že trofej má 180 CIC bodů. Jednotná metoda umožňuje srovnávání trofejí z různých míst a umožňuje učinit jednotnou představu o jelení trofeji, ať pochází z jakéhokoliv koutu země.

Trofeje jsou na výstavách zařazovány ještě do bodových tříd a jsou jim přidělovány bronzové, stříbrné nebo zlaté medaile. Třídy se ustálili takto: od 170 CIC bodů - bronzová medaile, od 190 bodů - stříbrná a od 210 bodů - zlatá medaile. Na velkých výstavách jsou ještě udělovány tzv. "čestné štíty" nebo "velké ceny". Na Světové výstavě myslivosti v Budapešti v r. 1971 se udělovala velká cena (Grand prix) jelení trofeji, která měla hodnotu alespoň 245 CIC bodů.

Trofeje jelení zvěře, právě tak jako ostatních druhů zvěře, jsou shromažďovány a vystavovány zhruba dvojím způsobem. Za prvé jde o tzv. chovatelské přehlídky (u nás jsou povinné a pořádají se každý rok; zhodnocují se na nich výsledky uplynulé lovecké sezóny). Za druhé jsou to výstavy myslivosti nebo přímo výstavy loveckých trofejí. Tyto výstavy se pořádají v delších časových obdobích a mají hlavně propagační význam. První taková výstava po válce se konala u nás v Brně v roce 1965 a druhá o šest let později, rovněž v Brně. První oficiální světová výstava myslivosti a rybářství byla uspořádána v roce 1971 v Budapešti. Byla to grandiózní akce a naše expozice důstojně reprezentovala československou myslivost.

Poznámka: Z důvodu ponechání autenticity textu je uváděn v nezměněném stavu, problematikou hodnocení loveckých trofejí zvěře se budu v nejbližší době věnovat podrobněji v nové sekci.
 
Prohlášení o Cookies