Paroží jelení zvěře je velmi žádoucí loveckou trofejí a každý myslivec, ať nováček či zkušený praktik, touží ji mít na stěně svého loveckého koutku. V poslední době zájem o jelení trofeje stále stoupá, a to nejen v zemích, kde si je cenili odjakživa, ale i tam, kde o ně neprojevovali donedávna zájem.
Na jeleních trofejích se hodnotí jejich mohutnost, členitost a vzhled. To proto, aby bylo možno jednotlivé trofeje navzájem srovnávat, hodnotit podle nich chovatelské výsledky a vyvolávat zdravou konkurenci ve snaze získávat stále silnější a lepší paroží.
Pro tyto účely byly sestavovány už od začátku našeho století hodnotitelské metody, podle kterých byly trofeje posuzovány. Metody prodělávaly různé změny a úpravy. Nejznámější z nich byla maďarská metoda Nádlerova. Platila oficiálně od roku 1936. Z ní vznikla pražská metoda, a pak madridská metoda. Ta platí dodnes. Schvalování, úprava a vyhlašování hodnotitelských metod spadá do kompetence Mezinárodní lovecké rady (Conseil International de la Chasse, zkratka CIC).
Podle dnešní oficiální metody se hodnotí nejdříve délka obou lodyh paroží, a to tak, že se průměrná hodnota obou délek násobí koeficientem 0,5. Pak se hodnotí délka očníků tak, že se průměrná hodnota násobí koeficientem 0,25. Totéž platí o průměrné délce obou opěráků. Dále se hodnotí obvody růží; jejich průměr se násobí koeficientem 1. Z dolních obvodů lodyh, měřených na nejslabším místě mezi opěrákem a korunou se nevypočítává průměr, ale hodnoty se sčítají a násobí koeficientem 1.
Váha paroží se zjišťuje nejméně dva měsíce po ulovení, udává se v kilogramech (za lebku se odečítá 0,7 kg) a násobí se dvěma.
Největší rozloha obou lodyh se porovnává s průměrnou délkou lodyh. Je-li nižší než 60% získává 0 bod, pohybuje-li se od 60 do 70% získává 1 bod, má-li od 70 do 80% dostává 2 body a přesahuje-li 80% průměrné délky lodyh získává 3 body. Za každou výsadu dostává paroží po 1 bodu. Výsada musí být nejméně 2 cm dlouhá; výsady které byly v boji ulomeny, lze připočítávat. Kromě měřitelných a vážitelných hodnot se uplatňují i vzhledové hodnoty. Až po dvou bodech lze dát za zbarvení parohu (tmavší barva se hodnotí víc), za perlení a za hroty výsad (nejvíce se cení bílé ostré hroty). Za normálně vyvinuté nadočníky se dává po jednom bodu. Posléze se hodnotí koruna, a to až deseti body. Záleží na počtu, délce a síle výsad. Při hodnocení jeleních trofejí je možno také srážet body, a to až 3 trestné body za abnormální tvar nebo jiné vady.
Pak se všechny body sečtou a výsledné číslo udává celkovou hodnotu trofeje. Tak se řekne např., že trofej má 180 CIC bodů. Jednotná metoda umožňuje srovnávání trofejí z různých míst a umožňuje učinit jednotnou představu o jelení trofeji, ať pochází z jakéhokoliv koutu země.
Trofeje jsou na výstavách zařazovány ještě do bodových tříd a jsou jim přidělovány bronzové, stříbrné nebo zlaté medaile. Třídy se ustálili takto: od 170 CIC bodů - bronzová medaile, od 190 bodů - stříbrná a od 210 bodů - zlatá medaile. Na velkých výstavách jsou ještě udělovány tzv. "čestné štíty" nebo "velké ceny". Na Světové výstavě myslivosti v Budapešti v r. 1971 se udělovala velká cena (Grand prix) jelení trofeji, která měla hodnotu alespoň 245 CIC bodů.
Trofeje jelení zvěře, právě tak jako ostatních druhů zvěře, jsou shromažďovány a vystavovány zhruba dvojím způsobem. Za prvé jde o tzv. chovatelské přehlídky (u nás jsou povinné a pořádají se každý rok; zhodnocují se na nich výsledky uplynulé lovecké sezóny). Za druhé jsou to výstavy myslivosti nebo přímo výstavy loveckých trofejí. Tyto výstavy se pořádají v delších časových obdobích a mají hlavně propagační význam. První taková výstava po válce se konala u nás v Brně v roce 1965 a druhá o šest let později, rovněž v Brně. První oficiální světová výstava myslivosti a rybářství byla uspořádána v roce 1971 v Budapešti. Byla to grandiózní akce a naše expozice důstojně reprezentovala československou myslivost.
Poznámka: Z důvodu ponechání autenticity textu je uváděn v nezměněném stavu, problematikou hodnocení loveckých trofejí zvěře se budu v nejbližší době věnovat podrobněji v nové sekci.