Ahoj,

jmenuji se Lukáš VORÁČ,

datum narození 23.4.1995,bydlím ve Vyškově u Brna,

mým koníčkem je rybaření,ježdění na kole, rugby a hlavně všechno co se přírody týče,

můj hudební styl vlastně moc ani není,poslouchám skoro úplně všechno až na dechovky teda,

nejradši mám segedínský guláš,

kamarádi mi říkají ori..tak to už by bylo asi všechno co byste o mě mohli vědět..
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Vývoj paroží - věkové stupně

Vytvořeno So 18. duben 2009, 07:17:55 CEST | Poslední změna So 18. duben 2009, 07:19:32 CEST
Zopakujeme si stručně, že se daňčímu samčímu kolouchu začínají v 6. až 8. měsíci vyvíjet pučnice, že po ukončení tohoto vývoje dochází k růstu prvních parožních útvarů a že zhruba ve 14. měsíci života zvěře je paroží vytloukáno a ve 23. měsíci shazováno.

První paroží nosí daněk zhruba ve svém druhém roce života, má tvar špicí. Jiný tvar se u prvního daňčího paroží téměř nevyskytuje (deformace způsobené zraněním parohu v době jeho růstu nezahrnujeme samozřejmě do základních tvarů). Špice vypadají, jako vy vyrůstaly z boulovitého závalu na pučnici. Jsou velmi spádné a téměř vždy zakončené tvrdými ostrými špicemi.

Druhé paroží nasazuje tříletý daněk. Toto paroží má většinou vyvinuté očníky, opěráky a nad nimi konce lodyh, které naznačují, že se budou rozšiřovat jako vidlice, nebo, a to je častější, že budou vařečkovitě zakončeny. Velmi málo daňků nosí druhé paroží ve tvaru šesteráka. Forma vidláka je ještě vzácnější.

Třetí paroží nošené ve čtvrtém roce života zvěře, má již charakteristickou lopatku. (Podle ní jsou daňci tohoto věkového stupně nazýváni lopatkáři). Lopatka by měla být asi 15 cm dlouhá.

Čtvrté a páté paroží se vyznačuje tím, že se lodyhy a lopaty prodlužují a že paroží získává na síle. Podle toho, jak jsou lopaty veliké a hodnotné, mluvíme buď o slabém lopatáči, lopatáči, nebo o silném lopatáči.

Šesté a další paroží nasazují už dospělí daňci, kteří dosahují vrcholu svých parožních možností asi mezi 8. až 10. rokem život. Daňky označujeme jako silné nebo kapitální lopatáče, což je opět závislé na síle a délce lopat.

Když vývoj paroží překročí kulminační bod, začíná postupně ztrácet na pravidelnosti a hlavně na jakosti lopat i na hmotě a síle. Mluvíme pak o zpátečním lopatáči nebo jenom o zpátečníku.

Dosahované míry a váhy. Lodyhy nesilnějších daňčích trofejí z českých zemí a zároveň z celé ČSSR dosahují v průměru kole 70 cm. Nejvíc bylo zatím naměřeno 73,5 cm. Délky očníků těchto trofejí se pohybují kolem 2é cm; zatím nejdelší měří 23,2 cm. Lopaty, které jsou nejvíce ceněné při hodnocení daňčího paroží, dosahují u kapitálních trofejí délky přes 40 cm; nejdelší 47 cm. Šířka lopat přesahuje 15 cm. Největší naměřená míra je 21,7 cm. Obvody růží dosahují hodnot přes 17 cm; největší obvod činí rovných 20 cm. Váha paroží kapitálních daňků kolísá okolo 3,50 kg, největší zaznamenaná činila skoro 4 kg.

Nejlepší daňčí zvěř je v současné době v Maďarsku. Odtamtud pocházejí i nejsilnější daňčí trofeje na světě. Pro srovnání s našimi trofejemi uvádíme maximální rozměry a váhy maďarských trofejí. Délka lodyh 78-80 cm (max. 84,0 cm), délka očníků 24-26 cm (max. 34 cm), délka lopat 50-52 cm (max. 54,6 cm), šířka lopat 2é-22 cm (max. 24,75 cm), obvod růží 19-20 cm (max. 21,0 cm), váha paroží 4,50-4,70 kg (max. 5,15 kg).

Porovnáme-li rozměry a váhy našich a maďarských daňčích trofejí, dojdeme k závěru, že naše chovy daňčí zvěře nejsou právě nejjakostnější.

Při hodnocení daňčích trofejí se postupuje takto:

Průměrná délka obou lodyh v centimetrech se násobí koeficientem 0,5 a průměrná délka obou očníků v centimetrech koeficientem 0,25. Průměrná délka obou lopat v centimetrech poskytuje přímo body, neboť její koeficient je 1. Nejvíce se hodnotí šířka lopat. Průměr šířek obou lopat se násobí koeficientem 1,5. Obvody růží se násobí koeficientem 1. Součet spodních obvodů lodyh dává opět přímo bod, neboť koeficient je zase 1. To platí i o součtu horních obvodů lodyh měřených mezi opěrákem a lopatou. Každý kilogram váhy trofeje je hodnocen 2 body. Barva paroží se hodnotí až 2 body (0-2), vzhledovými body krajkování lopat, tj. počet a jakost prstů, až 6 body (0-6). Za celkovou jakost, pravidelnost a formu může být dáno ještě 0-5 bodů. Body lze i srážet, a to dosti citelně. Za nedostatečnou rozlohu se odepisuje 1-6 bodů, za nedokonalé nebo rozeklané lopaty 1-10 bodů, za špatné krajkování 1-2 body a za asymetričnost nebo jinou vadu paroží 1 až 6 bodů. Podle zcela subjektivního názoru je tedy možno přidělit až 13 bodů navíc a až 24 bodů srazit. Tento moment vnáší do hodnocení daňčí trofeje značnou nejednotnost.

Podrobnosti o hodnocení daňčích trofejí je třeba vyhledat v odborné literatuře.
 
Prohlášení o Cookies