Ahoj,

jmenuji se Lukáš VORÁČ,

datum narození 23.4.1995,bydlím ve Vyškově u Brna,

mým koníčkem je rybaření,ježdění na kole, rugby a hlavně všechno co se přírody týče,

můj hudební styl vlastně moc ani není,poslouchám skoro úplně všechno až na dechovky teda,

nejradši mám segedínský guláš,

kamarádi mi říkají ori..tak to už by bylo asi všechno co byste o mě mohli vědět..
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 
 

Odhad stáří daňčí zvěře podle postavy

Vytvořeno So 18. duben 2009, 07:14:44 CEST | Poslední změna So 18. duben 2009, 07:16:00 CEST
Odhadování věku daňčí zvěře podle postavy je obtížnější než odhadování stáří jelení nebo srnčí zvěře, neboť nebývá k dispozici tolik markantních znaků. Daňčata rozeznáme od staré zvěře snadno, toť se rozumí, ale mnohem obtížnější je určit, jde-li o samčí nebo samičí mládě. Od konce října vidíme u daněčků střapec, tj. prodlouženou srst u vývodu pohlavního ústrojí, žíly. V lednu a mnohdy již v prosinci můžeme pozorovat u nich tvorbu a růst pučnic. Hlava daňčat je okrouhlá, silnější a má typický dětský výraz. Špičci, tj. daňci ve druhém roce života, mají hlavu z profilu štíhlou a jakoby delší. Hlava tříletých až čtyřletých daňků je už poněkud širší, hlavně při pohledu zepředu. Se stoupajícím věkem hlava mohutní, získává na šířce a masivnosti; působí dojem, že je krátká. Mění se též výraz obličejové části; dětsky důvěřivý výraz se mění až po výraz stařeckého mrzoutství. Hlava daňků s postupujícím věkem tmavne (hlava starých jelenů je spíše světlejší než mladé zvěře). Štíhlý, tenký a dlouhý krk postupem času mohutní, získává na síle, svalnatí a zdá se být kratší. Mohutnost krku není zdůrazňována hřívou, jako u jelenů. S věkem také stále zřetelněji vystupuje ohryzek, což je markantní znak stárnoucích jedinců.

Vzájemná poloha hlavy, krku a těla se u daňčí zvěře mění s přibývajícím věkem, právě tak jako u zvěře jelení. Nejmladší jedinci nosí krk vzpřímeně, hlavu skoro vodorovně; úhel mezi krkem a hřbetem je jenom o něco málo větší než 90%. S přibývajícím věkem se tento úhel zvětšuje, krk klesá a linie hlavy se svěšuje. Tento proces však nedosahuje u nejstarších jedinců daňčí zvěře takového stupně jako u jelenů. U jelení zvěře se linie hřbetu a linie krku téměř vyrovnávají. U daňků se vždy projevuje zřetelný rozdíl, s kolenovitě vyznačeným přechodem krku do hřbetní lopatkovité partie.

Nejmladší daňci, špičáci, bývají ještě ve společnosti svých matek nebo tlup holé zvěře. Pouze v období říje vytvářejí nepočetné skupinky vrstevníků a toulají se po honitbě. Mladí a středně staří daňci vytvářejí početné tlupy, žijí mimo říji společně a snášejí se. Uvádí se, že tyto tlupy vede většinou nejsilnější daněk (u zvěře jelení je tomu naopak). Staří daňci žijí osamoceně nebo ve společnosti je jednoho či několika málo vrstevníků.

Početné tlupy středně starých daňků, kterým jako by množství dodávalo odvahu, se zdržují často přes den na otevřených plochách, takže je lze navzájem srovnávat. Věk daňků můžeme odhadnout i podle toho, jak se daňci chovají v době říje. Na začátku říje se připojují k holé zvěři nejdříve mladí a středně staří daňci, zatímco dospělí, staří daňci odcházejí na říjiště (opačně než je tomu u zvěře jelení), zatímco mladí a středně staří daňci se drží v uctivé vzdálenosti (tato vzdálenost je však kratší než u jelenů). Také podle hlasu, kterým se daněk ozývá v říji, je možno odhadnout jeho věk. Platí, že starý daněk má hlubší hlas než mladší daněk a že se ozývá méně a kratčeji. Hlas daňků v říji je dosti nemelodický, připomíná spíše hluboké říhání než troubení. Říkáme také o daňkovi, že rochá, nikoli že troubí.

Posuzování věku holé zvěře je ještě obtížnější. Do určité doby je jasný rozdíl mezi daněčkou a dvouletou danělkou. Daněčka má typickou hlavu mláděte, krátkou a trojúhelníkovou a dětský výraz. Danělka ve druhém roce života je jednak podstatně větší než daněčka, má delší krk a hlavu již protáhlou, dospělejší. Dospělá daněla má (zdánlivě) hubenější, sušší a delší hlavu. Také krk dospělé daněly je hubenější a břicho je prověšenější. Vodící daněly mají dobře patrné vemínko, samozřejmě nejlépe při pohledu zezadu. Nejsilnější ve zvěřině jsou daněly v šesti až osmi letech; pak se začíná projevovat ji nepříznivý vliv stárnutí.

Nakonec si uvedeme ještě několik údajů o období rozmnožování. Daňčí říje probíhá v říjnu, hlavně v jeho druhé polovině, ale někdy se protáhne do listopadu. V říji bývá oplozena již většina dvouletých danělek. Daněla nosí plod (je plná) 31 až 32 týdnů a klade většinou v červnu jedno až tři daňčata, nejčastěji dvě. Doba kojení trvá 3 až 4 měsíce, pohlavní zralost je dosahována u obou pohlaví asi po jedno a půl roce. Po říji se vytvářejí poměrné početné tlupy jak holé zvěře, tak mladých až středně starých daňků.
 
Prohlášení o Cookies